Spirituális tanítások - Szabó Judit honlapja

A zsidó hagyomány titkos tanítása, a kabbala méltán nevezhető a nyugati ezotéria egyik alapjának, hiszen egyrészt az analógia törvényére épít, másrészt pedig fő célja, hogy az embert elvezesse a Legfőbb Lénnyel való tökéletes egyesüléshez. A kabbala a judaizmus misztikus és ezoterikus irányzata.
A héber "kabbala" szó jelentéséről többféle elképzelés van. Egyes megfogalmazások szerint "szájhagyomány"-t jelent, ami azzal hozható összefüggésbe, hogy a hagyomány szerint a kabbala csak szóban adható tovább. Egy másik ismert jelentése: "felfed", ami arra utalhat, hogy a kabbala tanulmányozásával feltárul az egyén és a világ belső természete, működése. Harmadik jelentése pedig: "kap, befogad”, ami a bölcsesség és a megtapasztalások befogadására utal. Ez egyben azt is jelenti, hogy a kabbalát csak az értheti meg, aki átéli az egyes tudatszinteket, tehát nem könyvből elsajátítható elméletről van szó.
A kabbala öt részre osztható: Az első a "szóbeli" kabbala, azaz a szóban kapott tanítás. A második az "írott", amely a világ szerkezetének és törvényeinek leírásával foglalkozik. A harmadik az "irodalmi" kabbala, vagyis, amely a kabbalisztikus szövegek értelmezésével foglalkozik. A negyedik rész a "szimbolikus" kabbala, amely a szimbolika megértésével és értelmezésével foglalkozik. A szimbolikus kabbala az Életfa ábráján alapul. Az ötödik rész a "gyakorlati" kabbala, amely a fejlődés gyakorlati kérdéseire vonatkozik.

A tanítás
A hagyomány szerint a kabbala tudományát Isten adta át az angyaloknak. Az emberiséget ezután Metatron főangyal tanította, aki átadta a tudást Ábrahámnak. Így került a tanítás az emberek közé, amely az ókor óta folyamatosan jelen van Európában is.

A kabbalista bölcsesség két legismertebb könyve a "Széfer Jecira" (Az alakzat könyve) és a Zóhár (A ragyogás könyve). Bár ez utóbbit nem tartják teljesen hitelesnek, mégis ez vált az írott kabbala legfőbb tekintélyévé. A Széfer Jecira a világegyetem eredetével, és ezen belül az emberiség központi szerepével foglalkozik, és nagy hangsúlyt helyez a héber ábécé megértésére, mint a világ megértésének kulcsára. A Zóhár hatalmas, a római időkig visszanyúló ezoterikus anyagot tartalmaz. Központi gondolata, hogy a világegyetemben minden mindennel összefügg, és a teremtés minden része hatást gyakorol egymásra. Mindezek mögött pedig rend és rejtett jelentés húzódik meg.
A világegyetemet kormányzó objektív törvényeket a kabbalában az Életfa írja le. Ez szimbolizálja a Teremtő, az ember és a világ viszonyát, s egyben az elméleti és a gyakorlati kabbala kulcsa is.

 

Vissza a nyugati hagyomány menüpontra!